Szanowni Państwo i mieszkańcy gminy Kaczory!

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich naszych mieszkańców po dłuższej nieobecności na łamach „Naszej gazety – Kaczory”. Wiele wydarzyło się w ostatnich tygodniach tej wiosny, wiele ważnych wydarzeń jeszcze przed nami. O niektórych chciałbym wspomnieć i podkreślić ich wagę.

            W pierwszej kolejności to chciałbym wyrazić w imieniu naszych mieszkańców żal i współczucie tym, którzy ucierpieli podczas tegorocznej powodzi. Oglądając wydarzenia na południu Polski trudno nam wyobrazić sobie, że woda może spowodować tak wielkie zniszczenia wobec, których ludzie stają się bezsilni. Przekazuję wyrazy ubolewania, ale również i podziwu, z jak wielką determinacją mieszkańcy terenów powodziowych podjęli walkę  z żywiołem, która często okazała się nieskuteczna. Uważam, że my mieszkańcy gminy Kaczory, którym raczej nie grozi powódź, powinniśmy wszyscy bez wyjątku pomóc dotkniętym powodzią. W tym celu zostało otworzone konto w Banku Spółdzielczym w Kaczorach, na które możemy wpłacać dowolne kwoty do końca czerwca. Zebrane pieniądze przekażemy jakiejś z najbardziej poszkodowanych gmin (jakiej – decyzja będzie podjęta na sesji Rady Gminy w dniu 16 czerwca). Również Rada Gminy najprawdopodobniej podejmie uchwałę, przekazując pewną kwotę z budżetu gminy. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy już przekazali pewne datki na pomoc dla powodzian podczas organizowanych zbiórek przez  różne instytucje i organizacje charytatywne. Liczę na to, że hojność naszych mieszkańców będzie przykładem dla innych, a dotkniętych powodzią utrwali w przekonaniu, że nie są osamotnieni.

            26 maja obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy – w tym dniu wszyscy począwszy od najmłodszych po dorosłych, pamiętali o swoich mamach i dziękowali im za trud i poświęcenie, jakie włożyły w wychowanie i wprowadzenie w dorosłe życie. W naszej gminie dzień ten był również uroczyście obchodzony we wszystkich placówkach oświatowych i wiejskich. Ja również miałem okazję złożyć życzenia swojej mamie, jak i niektórym mamom w naszej gminnej rodzinie. Czynię to jeszcze raz, składam hołd i cześć wszystkim mamom za wszelkie starania i poświęcenia. Drogie Panie, życzę Wam i Waszym Rodzinom wszystkiego najlepszego.

Krótko po święcie mam, bo 1 czerwca był również u nas uroczyście obchodzony Dzień Dziecka. Wtedy również nie szczędziliśmy słów w wyrażaniu  życzeń swoim pociechom. Należy tylko liczyć, że te życzenia były szczere i  nasze dzieci nigdy nie doświadczą bólu cielesnego lub psychicznego od nas rodziców. Życzę Wam drogie dzieci, aby wasze marzenia się spełniły, aby było Wam dobrze z nami dorosłymi i abyście później w swoim dorosłym życiu byli szczęśliwi. A jeśli doznaliście kiedykolwiek krzywdy od nas dorosłych - czy to w domu, przedszkolu, szkole czy w innym miejscu, ja w imieniu nas dorosłych przepraszam.

            W związku z tym, że już wkrótce rozpoczną się wakacje, życzę Wam drogie dzieci oraz Waszym nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty miłego i przyjemnego wypoczynku. po tym wielkim trudzie jakim jest uczenie i nauczanie. Życzę, abyście wszyscy zdrowi i cali wrócili z powrotem do szkół, w pełni szczęśliwi i zadowoleni z tego, że wróciliście do miejsca, które lubicie. Wszystkim tym, którzy kończą naukę w szkołach lub na studiach i będą podejmować pracę życzę, aby udało się Wam otrzymać taką pracę, która będzie dawała  satysfakcję.

Chciałbym jeszcze drodzy Państwo zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas letnich miesięcy. Wszędzie gdzie jesteśmy, postępujmy rozważnie, aby nic złego się nikomu nie stało. O rozwagę apeluję szczególnie do  rolników – uważajcie przy wszelkiego rodzaju pracach polowych ( przy uruchamianiu wszelkich maszyn lub korzystaniu z nich zawsze zwracajcie uwagę, czy w pobliżu nie ma dzieci). Ostrożnie z ogniem na każdym miejscu postoju. Ostrzegam również przed brawurą podczas kąpieli w jeziorach lub innych zbiornikach wodnych. Zachowajmy wszelką ostrożność na drogach ze względu na zwiększony ruch rowerów lub pieszych  i nie zawsze sprzyjającą pogodę (upały). Krótko mówiąc lato jest piękne, ale zwiększa się kilkakrotnie zagrożenie na każdym miejscu, dlatego rozwaga wszystkich jest konieczna.

 

Szanowni Państwo,

 

            Już w niedzielę 20 czerwca odbędą się wybory Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Zwraca się do wszystkich mieszkańców naszej gminy, aby nie lekceważyć tego wydarzenia. Proszę wszystkich aby udali się do urn wyborczych i oddali głos na swojego kandydata. Pamiętajmy, że od nas w dużej mierze zależy jak kształtować się będzie życie w ciągu najbliższych 5 lat w naszym kraju. Liczę na to, że podobnie jak w przeszłości będziemy w czołówce krajowej pod względem frekwencji wyborczej.

 

 

 

Brunon Wolski

(wójt gminy Kaczory)